Відділ освіти, молоді та спорту Семенівської РДА Полтавської області
Полтавської області

Насильство у сім'ї - не потрібно мовчати

Прийнято вважати, що сім’я — це люди, які тебе завжди зрозуміють, приголублять і «зарядять» силами рухатися далі. В умовах карантину, велику кількість часу ми проводимо з родиною, часто виникають суперечки, які можуть перерости у психологічне, фінансове, емоційне насилля.

Зазвичай вчинення насильства суспільство сприймає, коли спостерігаються фізичні ознаки на тілі, але це не так…

Відповідно до Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», насильством є діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного чи економічного насильства, що здійснюються в сім’ї або в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім або нинішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім’єю, але не перебувають (не перебували) в родинних відносинах або в шлюбі між собою, незалежно від того, проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, в тому ж місці, що і потерпіла особа, а також погрози вчинення таких діянь.

Окрім застосування фізичних покарань під час виховання дітей, насильством щодо дітей слід вважати:

  • Нехтування дитиною;
  • Нехтування обов’язків стосовно дитини;
  • Відсутність в сім’ї доброзичливої атмосфери;
  • Недостатнє забезпечення дитини наглядом та опікою;
  • Втягування дитини в з’ясування стосунків між батьками та використання її з метою шантажу;
  • Недостатнє задоволення дитини в їжі, одязі, освіті, медичній допомозі, за умови, що батьки матеріально спроможні зробити це;
  • Використання алкоголю до втрати самоконтролю над дітьми;
  • Нездатність забезпечити дитині необхідну підтримку, увагу, прихильність.

 

Коли відбувається конфлікт у сімї, дитина мимоволі  стає його частиною. Будь-яке домашнє насильство, не залежно від того спрямоване воно безпосередньо на дитину, чи іншого члена сім’ї травмує дитину!

Поведінка дитини змінюється і формується у процесі дозрівання, та постійні конфлікти, насильство виховує у дитини почуття постійної провини, страху, невпевненості у собі. Діти відчувають сум, агресію, через неможливість змінити те, що відбувається у сім’ї, н допомогти собі чи жертві, стосовно якої  вчиняється насильство.

Пам’ятайте!

СІМЯ для ДИТИНИ-ПРИКЛАД! У сім’ї дитина пізнає, як взаємодіяти з іншими людьми, як подолати труднощі, які трапляються на життєвому шляху, і за великим рахунком пізнає, що таке життя!

Яке уявлення про сімю, соціум та життя, складеться у дитини, яка постійно стикалася з насильством?

У сім’ях, де в стосунках з дітьми переважають диктатура, нехтування дитячими проблемами, тиск приниження один до одного, дитина може вирости агресивною або забитою, такою, яка не вміє постояти за себе. Тому весь час маємо пам’ятати, що дитина – це наше дзеркало.

В Україні запустили гарячу лінію з попередження домашнього насильства.

Сервіс цілодобово доступний за номером 15-47.

Дзвінки є безкоштовними зі стаціонарних та мобільних телефонів, анонімними та конфіденційними.

На «гарячій» лінії:

- надаються інформаційні, психологічні та юридичні консультації чоловікам та жінкам, які постраждали від домашнього насильства, насильства за ознакою статі, насильства стосовно дітей, або з питань загрози вчинення такого насильства,

- надається психологічна допомоги потерпілим від домашнього насильства жінкам, чоловікам, дітям.« повернутися до списку новин